banner_wmpp.png
Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego

7 marca 2020 roku w siedzibie Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur odbyło się uroczyste nadanie Sali Audytoryjnej...
Dane mi było od 1992r organizować struktury zakładowe i regionalne OZZPiP, a w latach 1995-2005 pełnić funkcję I Przewodniczącej Zarządu...

logo_glowne.jpg

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie, zawarła dobrowolne grupowe ubezpieczenie Członków Izby...
OKRĘGOWA IZBA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
REGIONU WARMII I MAZUR Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE
10-602 Olsztyn, ul. Pstrowskiego 14K

Archiwalia

Spotkanie w Ameryce

3 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie wyjazdowe Członków Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTPAiIO w Specjalistycznym Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce.

Przełożona pielęgniarek szpitala mgr Ewa Zenc oraz pielęgniarka Bloku Operacyjnego Bernadetta Wysokińska oprowadziły nas po Szpitalu oraz jego pięknym, fascynującym otoczeniu. Aktualnie w szpitalu funkcjonuje oddział rehabilitacyjny, alergologiczno - rehabilitacyjny, pobyt dzienny, pobyt pacjenta z opiekunem oraz chirurgia jednego dnia z blokiem operacyjnym.

Estetyczne wnętrza, niezwykle bogata infrastruktura, unikatowe urządzenia medyczne i stosowane zabiegi – to cechy tej placówki. Szczególnie podobała nam się nowoczesna Inhalatornia z indywidualnymi kabinami oraz urządzenie do uwidaczniania przebiegu żył, tak przydatne w pracy pielęgniarskiej, zwłaszcza z małymi pacjentami. Najbardziej bliskie naszemu sercu, jako pielęgniarkom anestezjologicznym oczywiście okazał się Blok Operacyjny. Mimo, iż jest on niewielki, z jedną salą operacyjną, ale doskonale rozwiązany technicznie i bardzo przyjazny.

Nasze gospodynie pokazały nam także otoczenie szpitala. Dookoła budynku szpitalnego rozpościerają się tereny rekreacyjne – boiska do gier, amfiteatr, ścieżka z urządzeniami do ćwiczeń, wiata i miejsce na ognisko, labirynt roślinny.

Spacerując po tym miejscu czasem trudno było uwierzyć, że jesteśmy na terenie szpitala. Urzekł nas zapach sosnowego lasu i wówczas zdałyśmy sobie sprawę z obecności tego unikatowego mikroklimatu, którego dobroczynne działanie zostało zbadane i udowodnione.

Dziękujemy Pani Przełożonej Pielęgniarek Ewie Zenc oraz Bernadettcie Wysokińskiej za wyczerpujące informacje, możliwość zwiedzenia placówki oraz wyjątkową gościnność.

 

Elżbieta Najmowicz

Nasza IV Konferencja Szkoleniowa

26 maja 2017 roku odbyła się IV konferencja szkoleniowa ,,Aktualne problemy pielęgniarskie w Anestezjologii i Intensywanej Terapii - ECMO, neuromonitoring, zagadnienia etyczne i prawne".

Konferencję organizował Oddział Warmińsko -mazurski PTPAiIO wspólnie z Okręgowa Izbą Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur. Miejsca na konferencję użyczył nam Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Dzięki gościnności tej placówki możliwa była realizacja tego przedsięwzięcia, gdyż Izby Pielęgniarskie właśnie były w trakcie zmiany siedziby i przeprowadzki do nowego lokum.

Pierwszym tematem konferencji były: ,, Zasady prowadzenia znieczuleń podczas stosowania neuromonitoringu". Temat ten przedstawił Pan Rafał Borkowski -neurofizjolog z firmy Innomed , propagującej stosowanie tej metody podczas operacji.

Kolejne wystąpienie dotyczyło nowoczesnej metody ECMO, pozaustrojowej oksygenacji, którą przedstawił perfuzjonista i pielęgniarz anestezjologiczny Pan Dariusz Piziorski. Nie tylko przygotował prezentację ale także przyniósł elementy wyposażenia, z którymi każdy z uczestników spotkania mógł się zapoznać.

Po przerwie na lunch, Aleksandra Gutysz- Wojnicka przybliżyła nam program MICE, który dotyczy pielęgniarek anestezjologicznych i intensywnej opieki w zakresie wzbogacania wielokulturowej kompetencji opieki nad pacjentem. Przedstawiła nam także aktualności w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Intensywnej Opieki, której jest członkiem z ramienia PTPAiIO.

Ostatnim mówcą była Anna Wiejek, przewodnicząca Sadu pielęgniarek i położnych naszego regionu, która w bardzo obrazowy i przejrzysty sposób, opierając się na konkretnych przykładach ukazała, jakie błędy w pracy pielęgniarek i położnych mogą przełożyć się na ich odpowiedzialność zarówno karną jak i zawodową.

Tegoroczna konferencja cieszyła się, ku naszej radości, zainteresowaniem naszych koleżanek i kolegów, co sprzyja wymianie doświadczeń, spotkaniom koleżeńskim, a także, co motywuje nas do dalszych starań.

Elżbieta Najmowicz

Aktualności w pielęgniarstwie Anestezjologicznym i Intensywnej Opiece- Bariatria, Położnictwo i Psychologia

III Konferencja Szkoleniowa 10 maj 2016

Nasz Oddział Warmińsko - Mazurski PTPAiIO przy ogromnym wsparciu i współudziale OIPIP w Olsztynie zorganizował, już po raz trzeci, spotkanie szkoleniowe na którym zaprezentowano nowości z naszej dziedziny.

BARIATRIA Pierwszy prelegent, dr Piotr Szmyt zapoznał uczestników spotkania ze specyfiką i wyzwaniami w znieczulaniu pacjentów bariatrycznych. Omówił znieczulenie w operacji redukcji masy ciała takiej jak rękawowa resekcja żołądka oraz wymogi organizacyjne, sprzętowe i personalne w tego typu operacjach. Przedstawił także, w bardzo obrazowy sposób, stan epidemiologiczny dotyczący narastającej otyłości w społeczeństwie polskim na tle innych państw.

POŁOŻNICTWO Drugi temat dotyczący znieczuleń pacjentek ciężarnych oraz znieczuleń porodu przedstawił dr Piotr Miller, który od kilkunastu lat zajmuje się znieczulaniem pacjentek ginekologiczno - położniczych. Dr Miller przypomniał zasady obowiązujące w znieczulaniu pacjentek ciężarnych oraz w dużym stopniu odniósł się do nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 09 listopada 2015 roku ,,w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego" (tekst rozporządzenia zamieszczony na naszej stronie). Na podstawie tego rozporządzenia ulegnie zmianie organizacja opieki nad znieczulaną rodzącą. Niezbędna staje się stała obecność przy rodzącej pielęgniarki/położnej anestezjologicznej prowadzącej obserwację pacjentki i modyfikującej dawki środka analgetycznego. Czas na wdrożenie tych nowych zasad to 9 miesięcy od dnia ukazania się rozporządzenia tj od października 2016 roku.

PSYCHOLOGIA Obok zagadnień merytorycznych z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy wykład Pani psycholog dr Izabeli Sebastyańskiej, która omówiła zagadnienia związane z mechanizmami obronnymi osób funkcjonujących w sytuacjach stresowych oraz zagadnienia konfrontacji z osobami o różnych cechach temperamentu.

KONSULTANT WOJEWÓDZKI Podczas naszego spotkania przywitaliśmy w naszym gronie nowego Konsultanta Wojewódzkiego z dziedziny Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki mgr piel. Stanisława Golińskiego, który zapewnił o swoim zaangażowaniu we wspieraniu pielęgniarek anestezjologicznych w obliczu spraw trudnych czy kontrowersyjnych.

Oprawę naszej konferencji, w atmosferze życzliwości i współpracy zapewniła nam Firma Baxter, a jej przedstawiciel Paweł Marciniak, zapoznał uczestników z technicznymi aspektami obsługi parowników wziewnych środków anestetycznych.

Mamy nadzieję, że zarówno tematyka, jak i atmosfera naszego spotkania zadowoliła wszystkich uczestników. Jednocześnie bardzo prosimy wszystkie pielęgniarki anestezjologiczne i Intensywnej opieki o sugestie, propozycje tematów czy zagadnień, które moglibyśmy przedstawić na naszych kolejnych spotkaniach.

Do zobaczenia za rok!

Zarząd Oddziału Warmińsko- Mazurskiego PTPAiIO

2016-06-13

Wizyta w Powiatowym Szpitalu Pomocy Maltańskiej Barczewie

Relacja z wizyty w  Powiatowym Szpitalu Pomocy Maltańskiej Barczewie 16 kwiecień 2016

2016-05-17
2014-06-28


okladka_za____cznik_2_3_2020_.jpg

okladka_poradnik_po_COVID_19.jpg

  Przechwytywanie.JPG

XII Zjazd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki 16-18 września 2021 r. ...
29 maja 2003 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt statuetki symbolizującej samorząd pielęgniarek i położnych. Autorem projektu jest pani...
Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie ogłasza nabór na BEZPŁATNE SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE...
Zapraszamy do skorzystania z pomocy psychologicznej Pielęgniarki, Pielęgniarzy, Położne Członków Okręgowej Izby Pielęgniarek i...
Szkolenie e-learningowe "Higiena rąk" jest dostępne bezpłatnie wszystkim pracownikom medycznym. Szkolenie zostało opracowane przez Prometriq...

© 2012 - 2024 Oipip Olsztyn wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS